Як розвивається варикозне розширення вен, сприятливі фактори, діагностика, операції, лікування та прогноз

Варикозні вени і телеангіектазії (судинна сіточка) – це видимі поверхневі прояви варикозної хвороби. Відня видозмінюються за рахунок зворотного потоку крові, що призводить до венозної недостатності.

варикозные вены
Компенсовані форми не ведуть до ускладнень, здебільшого основні скарги пацієнта на косметичний дефект.

Важке ураження вен при варикозі може спричинити за собою утворення трофічних виразок і розвитком тромбофлебіту підшкірних вен з переходом в тромбоемболію легеневої артерії.

Патофізіологія

Відня нижніх кінцівок розширюються за рахунок підвищення венозного тиску, застою (зворотному току) крові і неправильного функціонування клапанного апарату.

У здорових венах клапани направляють потік венозної крові вгору і всередину. Кров збирається в поверхневих венозних капілярах, відтікає в більші поверхневі вени і далі потрапляє в глибокі вени, в серце і легені. Поверхневі вени розташовуються вище фасції, глибокі проходять в м’язах. Між собою вони з’єднані анастомозами, які сприяють набрякання крові з поверхневих вен у глибокі.

Під час скорочення м’язів відбувається ритмічне стиснення глибоких вен, що супроводжується підвищенням тиску до 5 атмосфер. Глибокі вени витримують цей тиск через особливості будови і обмеження фасцією, яка не дозволяє їм сильно розтягуватися. На відміну від глибоких вен, венозний тиск в поверхневих венах низька. Підвищення тиску призводить до того, що поверхневі вени стають розширеними і звивистими.

Підвищений венозний тиск є результатом венозної недостатності на тлі поганої роботи клапанів в глибоких або поверхневих венах. Варикозно розширені вени – патологічно утворені шляху, за допомогою яких венозна кров повертається в кінцівку.

физиология вен

Тривале підвищення венозного тиску може підтримуватися обструкцією на тлі тромбозу, або зовнішнього стиснення.

Тромбоз глибоких вен спочатку створює перешкоду для відтоку, є велика ймовірність, що тромбірованний посудину з часом перетворюється в безклапанний канал, що забезпечує високий тиск зверху вниз.

До порушення роботи клапанного апарату поверхневих вен призводить надмірне розширення поверхневої венозної системи.

До несправності роботи клапана може привести пряма травматизація.

При тривало існуючому високому тиску поверхневі вени розширюються настільки, що їх тонкі клапанні пластинки більше не змикаються.

Найчастіше механізм появи варикозу такий: один венозний клапан перестає працювати, ніж провокує рефлюкс (зворотний струм) і підвищення венозного тиску. Високий тиск всередині поверхневої системи викликає місцеве розширення судини, через це відбувається послідовне руйнування сусідніх клапанів в поверхневих венах.

Після руйнування клапанів кров не відтікає в повному обсязі вгору і всередину, а направляється назовні і вниз в уже перевантажену нижню кінцівку. Результатом є видозміна поверхневих вен, поява сіточок і інших ознак варикозу.

Важливо!
Наслідки венозної недостатності пов’язані з рівнем венозного тиску і обсягом венозної крові, яка переноситься в ретроградним напрямку через уражені вени.

Етіологія

Внутрішні патологічні стани і зовнішні чинники сприяють розвитку варикозної хвороби.

Сприятливі фактори:

Спадкова схильність

Вважається, що при вродженої слабкості венозної стінки варикозна хвороба може розвинутися і у відсутності підвищення венозного тиску. Деякі пацієнти мають аномально розширені вени в передпліччя і руці.

Спадковість важлива для прогнозування ймовірності первинної недостатності клапанів, але конкретні генетичні чинники, що призводять до розвитку варикозної хвороби, до теперішнього часу не визначено.

Якщо один з однояйцевих близнюків страждає варикозним розширенням вен, ймовірність розвитку даної патології у іншого 75%.

У жінок патологію діагностують частіше, що можна пояснити частими коливаннями гормонального фону (пологи, вагітність, прийом оральних контрацептивів, клімакс та ін.).

Якщо близькі родичі страждали на варикозну хворобу, ймовірність такої у чоловіків 19%, у жінок – 43%.

Робота, пов’язана з перебуванням на ногах

Тривале перебування на ногах (робота вчителем, продавцем і.т.д.) сприяє застійним явищам в ногах і недостатності клапанів в будь-якій ділянці поверхневої венозної системи.

Якщо проксимальні клапани руйнуються, тиск підвищується не тільки в глибоких, але і в поверхневих венах. Патологія швидко прогресує, і стає незворотною.

Вагітність

Варикозне розширення вен під час вагітності обумовлюється гормональними змінами, які роблять стінку судини і клапани більш податливими. В кінці третього триместру вагітна матка здавлює нижню порожнисту вену, що призводить до підвищення венозного тиску і розширення вен. Є випадки, коли після пологів патологія проходила самостійно.

Фахівці вважають, що лікування варикозної хвороби до настання вагітності суттєво зменшує ймовірність залучення інших вен в патологічний процес.

Віковий фактор і супутня патологія

Вік вважається фактором ризику для появи варикозу, так як стінка вени втрачає свою еластичність, а супутня патологія (гіпертонія, цукровий діабет, гіперхолестеринемія, ожиріння) ще більше погіршує стан.

Обструкція венозного відтоку

Варикозне розширення вени при обструкції виникає, як обхідний шлях. Такі вени вважаються важливим шляхом для венозного повернення і не підлягають видаленню. Найчастіше патологія розвивається після тромбозу глибоких вен, але може бути відповіддю на пухлину або наслідком порушення портального кровотоку при цирозі печінки.

Травма

Пряме пошкодження клапанного апарату в результаті травми – одна з причин варикозу нижніх кінцівок.

Епідеміологія

Варикозну хворобу в тій чи іншій мірі в світі діагностують у кожного четвертого. Якщо розглядати прояви телеангіектазії, то вони зустрічаються у 80% чоловіків і у 85% жінок. Часто поява судинної сіточки відзначають в дитячому віці.

Ознаки та симптоми варикозного розширення вен нижніх кінцівок

Загальні симптоми варикозу включають таке:

 • Втома в ногах після сильного фізичного навантаження, але полегшення самопочуття після ходьби;
 • Зміни шкірної чутливості;
 • Больові відчуття по ходу вени;
 • Кожний зуд;
 • Парестезії;
 • Нічні судоми;
 • Тяжкість в ногах;
 • Зміни шкіри по типу варикозного дерматиту;
 • Набряки ніг;
 • Целюліт;
 • Візуалізація самої видозміненій вени.

Якщо розглядати симптоми телеангіектазії, то вони такі:

 • Печіння;
 • Припухлість;
 • Спазми;
 • Хронічна втома нижніх кінцівок.

Фахівці відзначають, що суб’єктивні симптоми характерні для початкової стадії, при прогресуванні патології становище ускладнюється деформацією вен, посиленням больових відчуттів.

Ступінь поразки не завжди залежить від виду деформації вен і обсягу рефлюксу (кількості назад повертається крові).

На жаль, не всі пацієнти з симптомами варикозу усвідомлюють проблему, тому тільки після лікування розуміють, як довго хронічний дискомфорт в ногах помилково вважали нормою.

Який біль в ногах при варикозі

Біль, пов’язана з варикозної хворобою, тупий, ниючий, може посилюватися після тривалого стояння на ногах. Після помірного фізичного навантаження або підняття ніг, як правило, стає легше.

При артеріальній недостатності, ці заходи, навпаки, призводять до посилення больових проявів.

Біль і інші ознаки при варикозі можуть прогресувати на тлі вагітності, під час менструації і у відповідь на прийом гормональних препаратів, наприклад, оральних контрацептивів.

Деякі жінки відчувають хворобливі відчуття, пов’язані з варикозним розширенням вен малого таза, під час сексу.

Видимі ознаки варикозу нижніх кінцівок

При огляді пацієнта, які тривалий час страждає на варикозне розширення вен нижніх кінцівок, має місце наступна патологія:

 • Телеангіектазії (судинна сіточка, павутинка);
 • Атрофічні ділянки шкіри з лущенням і зміною шкірного малюнка;
 • Синюшність кінчиків пальців (акроціаноз);
 • Екзематозні ураження;
 • Видимі вени;
 • Грибкове ураження шкіри (міжпальцевий мікоз);
 • Виразки;
 • Венозні вузли.

Важливо!
Щоб визначитися з тактикою лікування, важливо правильно встановити ступінь венозної недостатності, від цього буде залежати консервативне або оперативне лікування пацієнта.

Інструментальна діагностика

Перелічимо найбільш корисні методи, при яких можна оцінити вени:

 • Тривимірна комп’ютерна томографія;
 • МРТ венографія;
 • Контрастна венографія;
 • Ультрасонографія (УЗД) з допплером.

Сучасні ультразвукові апарати дають чітку деталізацію судин, іноді цього цілком достатньо для установки діагнозу.

диагностика варикоза

Дуплексная ультрасонографія – безпечна і неінвазивна процедура – стандарт в діагностиці синдромів варикозної недостатності.

Дати оцінку ступеня ураження вен можна декількома способами:

 • Колірна доплерографія;
 • Енергетична доплерографія;
 • Дуплексная і триплексному допплерогрфія;
 • Імпульсно-хвильовий дослідження.

На жаль, ці способи доступні тільки у великих спеціалізованих клініках.

У складних випадках проводять спеціальні діагностичні тести, які дозволяють визначити максимальний венозний відтік, час повторного наповнення, фракцію викиду м’язового насоса.

Для варикозної хвороби ніг характерно таке:

 • Обструкція венозного відтоку;
 • Неспроможність м’язового насоса, який не в змозі належним чином викидати кров з нижніх кінцівок вгору.

К контрастной венографии прибегают реже и только по строгим показаниям, так как методика подразумевает перед выполнением серии снимков введение контраста, что может спровоцировать аллергическую реакцию. Перед выполнением в обязательном порядке делают кожную пробу на чувствительность.

Трехмерная компьютерная томография выполняется при необходимости уточнения диагноза перед оперативным вмешательством.

Які операції ефективні при варикозі

Перерахуємо сучасні оперативні методи, які використовуються в лікуванні варикозу:

 • Склеротерапія – найбільш широко використовувана медична процедура для лікування варикозних вен.
 • Лазерна та інтенсивна імпульсна терапія.
 • Радіочастотна абляція або лазерна абляція.
 • Амбулаторна флебектомія.

Для лікування варикозу великих вен використовують наступне:

 • Лігування сафенофеморальне соустя (кросектомія) зі стріпінгом стовбура підшкірних вен.
 • Мініфлебектомія.
 • Ендовенозная теплова абляція.

Необхідно відзначити, що основним хірургічним способом вважається комбінація: термальна абляция стовбурів підшкірних вен (ЕВЛК або Мірча) в комбінації з мініфлебектомія або з пінної склеротерапией.

Лікарські препарати при варикозі

Необхідно відзначити, що при вираженій венозної недостатності, тільки застосування препаратів буде малоефективно, і оптимальним рішенням буде операція.

Препарати від варикозу можна приймати в профілактичних цілях при судинних сіточках, після оперативного втручання і для попередження ускладнень.

Флеботонікі або венотоникі – ліки, що впливають на стінку вен і капілярів, підвищують еластичність судин, сприяють їх міцності.

Дезагреганти і антикоагулянти – препарати, що впливають на згортання крові; покращують її реологічні властивості, не дають злипатися тромбоцитам і перешкоджають тромбоутворення.

Антибіотики при варикозі призначають при приєднанні вторинної інфекції, самі по собі будь-які дії на судини вони не роблять.

Препарати з групи НПЗЗ знімають біль і мають протизапальний ефект.

Антиоксиданти і полівітаміни в якості загальнозміцнюючих засобів.

Крім прийому препаратів перорально всередину, деяке полегшення приносить місцева терапія. Вибір гелів і мазей від варикозу на фармацевтичному ринку досить великий.

Якщо говорити тільки про варикозному розширенні вен, застосовують препарати для місцевого лікування на основі флеботоников, антиагрегантів, рослинних компонентів, охолоджувальних речовин тощо. В ускладнених випадках іноді призначають гормональні (глкокортікостероіди) мазі з протизапальним ефектом, наприклад при варикозної екземі, дерматиті.

Гелі з НПЗЗ при варикозі усувають запальні зміни на шкірі і полегшують біль.

Крім цього, носіння компресійного трикотажу сприяє поліпшенню самопочуття і вважається хорошою профілактичним заходом для попередження прогресування патології.

Прогноз

Пацієнти зі значним венозним рефлюксом піддаються високому ризику прогресування хронічних венозних виразок, які важко піддаються терапії. При відповідному лікуванні переважна більшість пацієнтів мають хороший результат.

Смерть на тлі варикозу може наступити від кровотечі з пухких варикозних вен, але самим грізним ускладненням варикозної хвороби вважають тромбоемболію. При лікуванні пацієнта з варикозом завжди враховують ймовірність розвитку тромбозу глибоких вен.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *