Тромбофлебіт поверхневих вен при варикозі: причини, що сприяють чинники, діагностика і лікування

Гострий тромбофлебіт підшкірних вен – судинна патологія, при якій тромб розвивається в вені, розташованої поблизу поверхні шкіри. З захворюванням стикаються особи обох статей незалежно від віку. У більшості поверхневих вен з тромботическими змінами присутній запальний процес (флебіт), на відміну від глибоких вен.

Гострий тромбофлебіт підшкірних вен

При поверхневому тромбофлебіті частіше уражаються судини нижніх кінцівок, але аналогічні зміни діагностують в венах верхніх кінцівок, судинах статевого члена і молочної залози (хвороба Мондора). Тромбофлебіт підшкірних вен на тлі варикозної хвороби може розвиватися в будь-якому місці після виконаних лікарських маніпуляцій, пов’язаних з катетеризацією вени. У більшості спостережень патологія носить доброякісний характер, але іноді може набувати рецидивуючий перебіг, що призводить до недієздатності пацієнта.

При ураженні великої чи малої підшкірних вени тромбофлебіт може поширитися в глибоку венозну систему. Пошкодження клапанів глибоких вен призводить до хронічної венозної недостатності (постфлебитического хвороба), а також до тромбоемболії легеневої артерії, що пов’язано з високим ризиком смерті.

Які зміни відбуваються з венами при тромбофлебіті

Мікроскопічний тромбоз є нормальною частиною динамічного балансу гемостазу. У 1846 році німецький патологоанатом Вирхов визнав, що при венозному застої, турбулентності і аномальної коагуляції пошкодження стінки судини сприяє тромбоутворення. Процес посилює запальний відповідь, при якому відбувається негайна адгезія тромбоцитів в місці травми. Подальша агрегація тромбоцитів посилюється за рахунок тромбоксану і тромбіну.

Фактори ризику

До факторів гострого тромбофлебіту підшкірних вен відносять наступні стани:

 • Вагітність. Підвищена ймовірність розвитку тромбофлебіту підшкірних вен зберігається протягом більшої частини вагітності і приблизно 1.5 місяці після пологів. Це пояснюється підвищенням «липкості» тромбоцитів і зменшенням фібринолітичної активності. В особливій зоні ризику знаходяться жінки, які мають генетичну схильність до гіперкоагуляції (ген V Лейдена, протромбін С-20210-а).
 • Прийом естрогенів. Прийом гормональних препаратів у великих дозах підвищують ризик тромбоутворення в 3-12 разів. Низькодозового сучасні оральні контрацептиви в набагато меншому ступені впливають на зміни з боку системи згортання крові.

До інших чинників ризику відносять:

 • варикозну хворобу;
 • ожиріння;
 • хронічну нікотинову інтоксикацію;
 • внутрішньовенне вживання наркотичних засобів;
 • генетичні захворювання, пов’язані зі змінами згортання крові;
 • СНІД;
 • системний червоний вовчак;
 • проходження хіміотерапії;
 • інтавенозную катетеріацію і травматизація при процедурі з попаданням розчинів під шкіру;
  застійну серцеву недостатність та ін.
 • травма;
 • язвений коліт;
 • лікування варфарином (перші кілька днів терапії);
 • лікарські діагностичні маніпуляції (венографія) та ін.

Симптоми гострого поверхневого тромбофлебіту

симптоми хвороби
Почервоніння, набряк, гіперпігментація, видимі вузли – ознаки гострого поверхневого тромбофлебіту.

Посттравматичний тромбофлебіт

Для нього характерна поява ущільненої вени після внутрішньовенної інфузії. Станом може супроводжувати екстравазація крові (синець, гематома) в результаті пошкодження вени. Під час введення розчину з’являються почервоніння і біль, відчуття розпирання, саме ж ущільнення на тлі набряку і гіперемії можна пропальпувати через кілька днів або тижнів після вливання. Посттравматичний тромбофлебіт поверхневих вен може розвинутися після склеротерапії при лікуванні варикозного розширення вен або після травми будь-яких варикозно-змінених вен.

Тромбофлебіт в варикозно-розширеної вени

Поверхневий тромбофлебіт часто супроводжує варикозне розширення вен. Патологія має тенденцію до розширення вгору і вниз по підшкірній вені, але може обмежуватися притоками основного судини. При варикозі не завжди травма виступає як ініціатор тромбофлебіту.

Ознакою поверхневого тромбофлебіту при варикозному розширенні вен є формування еластичного вузла, оточеного почервонінням, хворобливого при пальпації. Іноді розвивається кровотеча. Патологія часто зустрічається при варикозної виразки. Є ризик прогресування в глибоку систему вен.

інфекційний тромбофлебіт

Інфекційний тромбофлебіт частіше розвивається після внутрішньосудинної канюлізаціі у ослаблених пацієнтів з супутнім важким запальним процесом в організмі. Патологія характеризується периваскулярні запаленням з виділенням гною в венозний просвіт, за рахунок чого є підвищений ризик розвитку септицемії.

Діагностика

Візуальний огляд

Візуальні прояви не є основою для постановки діагнозу, так як почервоніння, набряк і біль можу зустрічатися і при ряді інших станів. Набряк може бути викликаний гострою венозної непрохідності тромбоз глибоких вен або наявності в поверхневих венах патологічного венозного рефлюксу.

Крім того, подібні клінічні ознаки можуть бути і при печінковій або нирковій недостатності, серцевої декомпенсації, інфекції або травмі. При огляді звертають увагу на розширення вен на щиколотці, гомілки, підколінної ямці. Колір судин синюватий, можуть бути присутніми ретикулярні візерунки (судинні сіточки).

Гіперпігментація або незагойні виразки – типові ознаки хронічного венозного застою, особливо уздовж медіальної кісточки або медіальної гомілки. Пальпація дозволяє виявити потовщену, тверду вену. Відчутні тромбірованние судини завжди поверхневі.

Інструментальна та лабораторна діагностика

діагностика варикозу
Під час ультразвукового дослідження з допплером можна не тільки підтвердити діагноз, але і виміряти швидкість кровотоку.

Ультрасонографія. Дуплексная ультразвукова оцінка – дослідження, яке є золотим стандартом в діагностиці тромбофлебіту поверхневих вен. Обов’язково необхідно досліджувати обидві нижні кінцівки – дуже часто зустрічаються “німі” тромбофлебіти. Тромбірованние вени при УЗД можуть здаватися потовщеними або запаленими, але втрата еластичності при натисканні головкою датчика – основний критерій.

Це називається компресійна проба і дослідження називають компресійна ультрасонографія. Якщо в просвіті вени є тромботичнімаси вена не спадатиме при компресії. Дослідження може проводитися і під час вагітності, так як є абсолютно безпечним. Використання венографии втратило свою діагностичну значимість через безліч побічних ефектів. Дуплексне ультразвукове сканування дає точну оцінку ступеня захворювання і дозволяє призначити більш раціональну терапію.

З лабораторних аналізів може бути корисним оцінка коагулограми і специфічного аналізу – D димеру. В загальному аналізі крові на користь запального процесу буде свідчити підвищена кількість лейкоцитів і висока швидкість осідання еритроцитів.

Лікування гострого тромбофлебіту підшкірних вен

Абсолютним показанням до оперативного лікування є розташування тромботичних мас менше 3 сантиметрів до остиального клапана великої підшкірної вени або місце переходу малої підшкірної вени під поверхневу фасцію гомілки.

Визначальне це розташування тромботичних на підставі ультразвукового дослідження обох нижніх кінцівок.

Консервативне лікування

Визначальним в лікуванні тромбофлебіту поверхневих вен є антикоагулянти.

 • Антикоагулянти Арикстра (фондапарінукс) – нізкомолекулярний гепарин в дозі 2.5 мл. один раз на добу протягом 45 днів. Основна роль прямих антикоагулянтів, це розчинити тромботичнімаси і не дати утворитися новим. Свіжі тромби куди більш небезпечні в розвитку такого грізного ускладнення як тромбоемболія легеневої артерії, яка призводить до раптової смерті пацієнтів.
 • Компресійна терапія 2 класу Використовуються спеціалізовані компресійні панчохи другого класу компресії 24-32 мм. рт. ст. функція яких здавити поверхневі вени і збільшити швидкість кровотоку в глибоких венах.

Після підтвердження діагнозу тромбофлебіт підшкірних вен компресійний панчіх одягається на 7 днів, потім його можна знімати на ніч протягом ще місяця.

 • НПЗЗ (ібупрофен, індометацин, напроксен і ін.), Призначають в якості препаратів, що мають протизапальну і знеболюючу дію одночасно.
 • Флеботонікі (детралекс, веносміл, цикло 3 форт та ін.) Основний ефект – зміцнення стінки судин, профілактика ускладнень в до- і післяопераційний період, поліпшення кровообігу і лімфовідтоку, опосередковане протизапальну і болезаспокійливу дію.
 • Засоби для місцевої терапії. Біодоступність лікарських речовин від місцевого застосування гелів, мазей низька, тому використовувати їх в якості єдиних препаратів неприпустимо. У складі комплексної терапії, в поєднанні з холодом зменшують симптоматику. В основі місцевої терапії застосовують протизапальні гелі (вольтарен, Диклак, фастум гель та ін.) Застосовують протягом 7 днів три рази в день локально на запалену ділянку вени до зникнення почервоніння шкіри.

Хірургічне лікування

Паліативна операція: кросектомія – перев’язка гирла великої чи малої підшкірних вен перед остіального. Це втручання виконується під місцевою анестезією бажано досвідченим хірургом.

У пацієнтів з частими рецидивами патології або при поширенні процесу видозмінена вена може бути висічена. Термінової операції є необхідність при септичній формі тромбофлебіту і близькості тромботичних мас до остіального клапану.

Хірургічне лікування може бути розглянуто і для пацієнтів з тромбофлебітом підшкірних вен, особливо, якщо процес поширюється вгору до стегнової або підколінної вени, незважаючи на проведену терапію антикоагулянтами, або якщо до такої є протипоказання. У таких випадках кросектомія доповнюється тромбектоміей з глибоких вен.

Ускладнення

До ускладнень при поверхневому тромбофлебіті відносять:

 • приєднання гнійної інфекції;
 • гиперпигментацию;
 • деформацію вени в місці ураження;
 • поширення в глибоку венозну систему з розвитком тромбозу глибоких вен і виникненням тромбоемболії легеневої артерії;
 • абсцес, септицемію, септическую емболію.

Прогноз

Прогноз гострого тромбофлебіту підшкірних вен при варикозі сприятливий тільки за умови своєчасного адекватного антикоагулянтного лікування, профілактичного прийому флеботоников, носіння компресійного трикотажу, раціонального харчування і посильного фізичного навантаження (без підйому тяжкості).

Своєчасна планова флебектомія (класична або малоінвазивна) обмежить пацієнта з варикозної хворобою від смертельно небезпечного ускладнення як тромбофлебіт підшкірних вен (варікотромбофлебіт).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *